Zalety betonu komórkowego

Autor: Data: 16 Wrz 2019 Dział: Budownictwo

Zalety betonu komórkowego

Beton komórkowy jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych w naszym kraju. Czemu zawdzięcza swoją ogromną popularność? Poznaj zalety tego materiału budowlanego i sprawdź, czy będzie on odpowiedni do twoich potrzeb.

Zalety dla wykonawców

Beton komórkowy jest używany przez firmy budowlane głównie ze względu na swoje właściwości. Z punktu widzenia osób zajmujących się zawodowo stawianiem budynków, beton komórkowy to materiał umożliwiający szybką realizację każdego projektu. Jego duże wymiary i fakt, że zaprojektowany jest do szybkiego łączenia ścian, decyduje o jego popularności. W trakcie wykonywania robót budowlanych pracownicy nie muszą wykonywać spoin pionowych, a lekkość bloczków umożliwia im długą pracę. Ponadto znaczne wymiary pojedynczego bloczku sprawiają, że możliwe jest szybkie stawianie ścian. Co więcej, w trakcie prac można dokładnie wyliczyć potrzebną ilość materiałów, a ewentualne przycięcia nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Wszystkie te cechy sprawiają, że beton komórkowy, popularnie zwany suporeksem od nazwy jednego z producentów, jest materiałem popularnym u nas.

Zalety dla inwestora

Z kolei z punktu inwestora domu, budowanego przy pomocy bloczków z betonu komórkowego, nie tylko szybkość pracy się liczy. Poza szybkością stawiania ścian beton komórkowy oferuje również odpowiednie właściwości. Do największych zalet zalicza się przede wszystkim wytrzymałość termiczną, gdyż struktura betonu komórkowego, zwanego również gazobetonem, pozwala na dobre zabezpieczenie termiczne budynku. Co więcej, ściany zbudowane z suporeksu są także dźwiękoszczelne, dlatego świetnie nadają się jako ściany działowe w budynkach wielomieszkaniowych.
Cena suporeksu również jest oczywiście tym wyznacznikiem który sprawia że jest to najbardziej popularny materiał budowlany w naszym kraju. Ostatnie badania mówią o tym, że ponad 50% wszystkich budynków w Polsce stawianych jest właśnie przy pomocy bloczków z betonu komórkowego. Jeśli zatem wyżej wymienione zalety tego rozwiązania przemawiają do ciebie, rozważ ich zastosowanie w budowanym przez siebie domu.