Urządzanie pokoju dla małego dziecka – porady

Autor: Data: 21 Kwi 2017 Dział: Aranżowanie wnętrz

Urządzanie pokoju dla małego dziecka – porady

Urządzenie pokoju dla małego dziecka jest zadaniem trudnym, które wymaga dokładnego przemyślenia. Na osobie urządzającej spoczywa obowiązek zagospodarowania niewielkiej przestrzeni, w której dziecko będzie z przyjemnością się uczyć, bawić oraz spać. Aby tak było, niezbędne jest pamiętanie o paru kwestiach.

Kluczowe słowo – zmiana

Urządzając pokój dla dziecka, nie można zapominać o sprawie podstawowej – dzieci szybko rosną, zmieniają się ich zwyczaje i upodobania, choć sen, zabawa i nauka zapewne długo będą częścią życia naszych pociech. Trzeba mieć świadomość, że aranżację i wyposażenie pokoju dziecięcego trzeba będzie co najmniej kilka razy zmienić. Innymi słowy, lepiej pomyśleć o tym, aby pokój możliwie najwygodniej „rósł” z dzieckiem.

Meble

Kiedy dziecko jest małe, dobranie mebli do pokoju spoczywa na dorosłych. Powinni oni pomyśleć o zakupie mebli u takiego producenta, który oferuje również modele z tej samej kolekcji również dla starszego dziecka. Kluczowym meblem w pokoju małego dziecka jest oczywiście łóżko. Musi być wygodne i bezpieczne. Małe dzieci lubią przedmioty wielokolorowe, więc można do niego dobrać pościel w barwne wzorki z postaciami z bajek, najlepiej bawełnianą.  Zawsze trzeba się upewnić, czy przedmioty nie powodują alergii.

Oprócz łóżka w pokoju małego dziecka powinny się znaleźć komoda, szafa na ubranka, półki, małe stoliki lub kosze na zabawki. Z czasem zabawki się zmienią, trzeba będzie łóżko i szafę wymienić na większe, pościel z dziecięcymi motywami wymienić na jednokolorową, a stolik oraz półki i kosze na zabawki zastąpią biurko, kanapa. Dobrym pomysłem jest prawidłowe dobranie akcesoriów dekoracyjnych. Takich, które z upływem czasu dziecko samo będzie sobie zmieniać w zależności od pojawiających się nowych zainteresowań.

Kolory i oświetlenie

Sprawa bardzo istotna, zwłaszcza gdy dziecko jest małe. Kolory w pokoju dziecięcym powinny być takie, aby pociecha czuła się pomieszczeniu spokojnie i komfortowo, mogła bezproblemowo odpoczywać. W pokoju małego dziecka zaleca się kolory pastelowe, jaśniejsze. Barwy bardziej jaskrawe lepiej stosować, gdy pociecha będzie nieco większa.

Dbać o wzrok dziecka warto od maleńkości, a służy temu między innymi odpowiednie dobranie oświetlenia do pokoju dziecięcego. Po pierwsze, musi ono być właściwe z punktu widzenia jasności, a po drugie, powinno wzbogacać estetykę pokoju. Główne światło powinno znajdować się na suficie, być mocne, rozświetlające cały pokój oraz jasne. Dodatkowo można umieścić w pokoju dziecka mniejszą lampkę w okolicy łóżka, na przykład na niewielkim stoliku.

Dodatki i dekoracje

W tej materii pole do popisu dla osoby urządzającej jest ogromne. Pamiętać jednak warto o tym, co napisano wyżej – że dziecko będzie rosnąć, będą zmieniać się jego potrzeby i zainteresowania. Weźmy to pod uwagę przy wyborze dodatków i dekoracji do pokoju dziecięcego. Niech z czasem będzie łatwo je zastępować nowymi.

Jeżeli dziecko jest jeszcze małe, dobrym pomysłem jest wyposażenie pokoju w dobrej jakości dywanik na podłogę, pluszowe zabawki, maskotki, wiszące ozdoby nad łóżkiem albo na lampie. Ważny element wyposażenia to również zasłony lub rolety, narzuty na łóżko, pościel, obrazki na ścianę. Bez względu na to, na jakie dodatki i ozdoby się zdecydujemy, wybierajmy je, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Przy tkaninach decydować się na te, które nie wywołają reakcji alergicznych skóry. Jeśli zabawki to najlepiej takie, które mają na przykład pozytywną opinię wydaną przez Instytut Matki i Dziecka.