Scenografia to coś więcej niż tylko stworzenie dekoracji

Autor: Data: 12 Cze 2018 Dział: Scenografia

Scenografia to coś więcej niż tylko stworzenie dekoracji

Jako dziedzina sztuki, scenografia obejmuje naprawdę wiele aspektów. I trzeba przyznać, że tak jak różne są wydarzenia czy imprezy, na potrzeby których się ją tworzy, tak różne może być podejście do procesu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że mamy do czynienia z bardzo wieloma czynnikami, które będą się mogły przełożyć na bardzo ciekawe efekty.

Tutaj naprawdę trzeba będzie się konkretnie zastanowić nad tym, co warunkuje fakt, że scenografia może potem tak mocno zapaść w pamięć uczestnikowi wydarzenia, widzowi.

Profesjonalne podejście

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o osoby zajmujące się zawodowo scenografią jak http://www.stagedesign.events/, przeważnie mamy do czynienia z jednostkami, które przez lata budują swoje doświadczenie, w oparciu o szereg rozmaitych realizacji. Tutaj znaczenie ma fakt, że będziemy mogli mówić o bardzo wielu czynnikach. Na przykład – scenograf musi nie tylko być zaznajomiony z zasadami tworzenia poszczególnych elementów scenografii. Tu trzeba znać się też na łączeniu materiałów, a także cały czas się rozwijać jeśli chodzi o trendy inspiracje. Trzeba też przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom pod kątem tego, jak je wszystkie zorganizować technicznie.

Praca zespołowa

Niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, gdzie mówimy o bardzo dobrym podejściu do tematu, gdzie przecież trzeba sobie jasno powiedzieć, że będziemy mogli mówić o bardzo dobrej organizacji pracy zespołowej. Stworzenie scenografii na duży event to nie jest opcja do zrobienia dla jednej osoby. Szczególnie w okolicznościach, gidze dosyć często liczy się czas i sprawność realizacji. Świetnym przykładem będą tu trasy koncertowe zespołów muzycznych, gdzie przecież tak naprawdę czas montażu i demontażu musi być czasem wyliczony co do minuty. Warto mieć na uwadze te kwestie, bo to co widzi uczestnik – to efekt końcowy, faktycznie. Ale z drugiej strony, trzeba sobie powiedzieć też o tym, że warto docenić cały proces i pracę ludzi, którzy rzeczywiście za scenografię odpowiadają.