Rodzaje klejów w modelarstwie

Autor: Data: 8 Lip 2019 Dział: Aranżowanie wnętrz

Rodzaje klejów w modelarstwie

Składanie modeli w dużej mierze polega na łączeniu różnych elementów. Elementy te wykonywane są także  z różnych materiałów. W związku z tym zawsze trzeba dobrać odpowiednie kleje. Początkujący modelarze często mają z tym problem. Warto zatem wiedzieć, jakie kleje stosuje się w modelarstwie.

Klej cyjanoakrylowy

Pierwszym, często stosowanym klejem, jest klej cyjnoakrylowy. Jest to klej powszechnie dostępny. Można go zakupić w niemal każdym supermarkecie. Klej ten ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, klejem tym można skleić wiele różnych materiałów. Jest to plastik, karton, metal czy drewno. Natomiast na pewno nie sklei się nim styropianu czy materiałów wykonanych z pianek. Drugą zaletę jest to, iż klej ten bardzo szybko zasycha. Nie trzeba zatem czekać długiego czasu, aby klej połączył trwale elementy. Ogólnie klej ten można uznać za bardzo trwały. Ale jest tak wówczas, kiedy sklejony model zostanie postawiony na półce i nie będzie ruszany. Jeśli bowiem spadłby np. na podłogę, niestety elementy sklejone klejem cyjanoakrylowym mogą się rozpaść.

Polystyrene cement

Kolejny rodzaj kleju służy przede wszystkim do łączenia elementów z plastiku. Co ciekawe, polystyrene cement nie są do końca klejami. Ich działanie polega na tym, że obecna w nich substancja nadtapia plastik i w ten sposób dwa elementy są ze sobą łączone. Przekłada się to na niezwykłą trwałość połączenia obu elementów plastikowych. Jak wspomniano, klej ten służy do łączenia elementów z plastiku. I tylko z plastiku. Nie nadaje się od to łączenie części wykonanych z innego tworzywa, jak np. z metalu. Używając tego rodzaju klejów należy uważać na oczy. Bywa nieco drażniący się używa się go zbyt długo.

Wikol

Wikol to popularny rodzaj kleju do drewna. Przykładem może być klej Rakoll Express D3. Oprócz drewna kleje te świetnie nadają się do łączenia elementów z kartonu, styropianu czy pianek. Na pewno jednak nie sklei się nim materiałów metalowych. Kleje wikolowe obowiązkowo muszą znaleźć się w skrzynce z narzędziami każdego modelarza. Przede wszystkim, dzięki temu, iż możliwe jest nim łączenie wielu części i elementów.