Podstawowe rodzaje grzałek akwarystycznych oraz ich charakterystyka

Autor: Data: 18 Lut 2019 Dział: Grzałki

Podstawowe rodzaje grzałek akwarystycznych oraz ich charakterystyka

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zestawienie podstawowych wariantów akwarystycznych grzałek z krótką charakterystyką każdego z nich. Zestawienie pomoże nam w wyborze odpowiedniego rodzaju grzałki tak, by zapewnić poszczególnym gatunkom ryb oraz roślin warunki zbliżone do tych panujących w ich naturalnym środowisku. Zapraszamy do lektury!

Grzałka uniwersalna

Grzałka uniwersalna jest klasycznym – najprostszym rodzajem grzałki akwarystycznej. Jej jedyną funkcją jak sama nazwa wskazuje jest ogrzewanie wody zgromadzonej w zbiorniku, dlatego zaleca się, aby dodatkowo zainwestować w filtr do wody. Będzie to doskonały wybór zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z hodowlą. Z czasem w ramach nabywanego doświadczenia warto zainwestować w bardzie profesjonalną grzałkę, która poprawi komfort poszczególnych gatunków rybek i roślin podnosząc akwarystyczny ekosystem na wyższy poziom.

skalar

Grzałka z termostatem

Grzałka wyposażona w funkcję dodatkową jaką stanowi termostat dostosowuje w sposób zautomatyzowany temperaturę wody do warunków oraz wymagań zwierząt i roślin hodowlanych. Wyglądem przypomina charakterystyczną spiralę i jest lokowana zazwyczaj na bocznej ścianie zbiornika. W zależności od stopnia nagrzania w sposób automatyczny ulega uruchomieniu i wyłączeniu, co stanowi w dłuższej perspektywie walor związany z energooszczędnością.

Grzałka filtrowa

Grzałki filtrowe poza konwencjonalnym zastosowaniem pełnią także funkcje filtra akwarystycznego – mówiąc wprost oczyszczają wodę zgromadzoną w zbiorniku. Do roli filtra występującego wespół z grzałką należy usuwanie bakterii, kamienia i innych zanieczyszczeń zapewniając rybkom i roślinom komfortowe warunki środowiskowe. Ten wariant grzałki akwarystycznej zaleca się jednak osobom, które mają już pewne doświadczenie w prowadzeniu hodowli.

nemo

Grzałka podżwirowa

Grzałki podżwirowe działają w ten sam sposób co grzałki uniwersalne. Różnice stanowi jednak fakt ich umiejscawiania, bowiem jak sama nazwa wskazuje tytułowy rodzaj grzałek mieści się pod żwirem zgromadzonym na dnie zbiornika. Dzięki temu zabiegowi grzałka jest niewidoczna dla oka wpływając korzystnie na wrażenia estetyczne. W pełni funkcjonalna grzałka podżwirowa ponadto jest praktyczna, bowiem nie wymaga zbędnego okablowania, czy też osprzętu.

Współpraca: sinkoplex.pl