Po co warto planować kwestie związane z urządzaniem i wykańczaniem domu?

Autor: Data: 21 Kwi 2017 Dział: Aranżowanie wnętrz

Po co warto planować kwestie związane z urządzaniem i wykańczaniem domu?

Umówmy się co do jednego. Faktem jest, ze budowa domu to jedna z najbardziej czasochłonnych i jednocześnie, również kosztownych inwestycji, jeśli chodzi o plany i marzenia związane z dorosłym życiem. Oczywiście wielu osobom marzy się budowa domu, ze skrajnie różnych powodów. Jedni całe życie myślą o stworzeniu swojego wyśnionego, naprawdę magicznego miejsca. Inni, po latach pracowania na swoją pozycję, dochodzenia do bogactwa, szukają sposobu, by przejść na nieco wyższy poziomi decydują się na większą przestrzeń, właśnie w domu, zamiast dotychczas zajmowanym mieszkaniu. O ile budowa domu przysparza czasem różnych „niespodziewanych atrakcji”, już sam etap wykańczania czy aranżowania wnętrz jest uważana przez wiele osób za najprzyjemniejsze działanie na tej liście.

Kiedy myślimy o własnym domu, wizualizacja jest dosyć jasna

Chodzi o to, że wiemy dokładnie lub prawie dokładnie, jak powinny się prezentować poszczególne pomieszczenia. Czy w łazience będzie wanna czy kabina prysznicowa, czy w kuchni znajdzie się wyspa, czy może tradycyjny stół? Takie pytania można wprost mnożyć. Idźmy dalej – czy w pokoju dziecięcym będzie dużo otwartych przestrzeni, wreszcie – czy zdecydujemy się na ogromne łóżko w naszej sypialni, czy też raczej skupimy się na takim rozwiązaniu, które pozwoli zachować jednak nieco więcej przestrzeni, w której na co dzień przyjdzie nam funkcjonować? Takich pytań jest całe mnóstwo. I nie ma się czemu dziwić, w końcu w takim domu będziemy mieszkać przez większość swego życia.

Co warto rozważyć w szczególności?

Jednym z takich podstawowych elementów, które trzeba poddać wnikliwej ocenie oraz przemyśleniu jest wysokość poszczególnych pomieszczeń. To parametr, który zdecydowanie ma znaczenie, jeśli chodzi o nasze przebywanie w niektórych pomieszczeniach. Przyjmuje się, że absolutne minimum, które zapewni nam komfort to wysokość na poziomie 2,5 metra. Oczywiście jeżeli ktoś jest słusznego wzrostu, z całkowitą pewnością będziemy mogli liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Trzeba też bardzo dokładnie podejść do kwestii doboru oświetlenia. Tradycyjny żyrandol raczej odpada. Jeśli mamy pomieszczenia o wysokości 2,7-2,8 metra – komfort funkcjonowania będzie jeszcze większy. Jeżeli jednak chcemy wykorzystać w jakimś pomieszczeniu podwieszane sufity, oprowadzić wentylację albo klimatyzację, bądź – ze względów estetyczno-drekoracyjnych, zdecydować się na wyjątkowe rozwiązania w postaci sztukaterii elewacyjnej, wysokość pomieszczeń powinna przekraczać 290 centymetrów.

Kolejna rzecz – temat rozkładu pomieszczeń na poszczególnych piętrach

Zanim jeszcze prace konstrukcyjno budowlane ruszą, trzeba bardzo dokładnie pochylić się nad kwestią wielkości oraz funkcji, które nadamy każdemu z pomieszczeń w naszym domu. To też jest idealny moment, by przemyśleć ciągi komunikacyjne. Muszą one pozwalać użytkownikom na w pełni swobodne przemieszczanie się po domu. Warto jednak dokładnie zweryfikować, ile będą one zabierały z powierzchni i jak będą ewentualnie ograniczać swobodę dotyczącą ustawiania mebli.

Czasami wystarcza zabieg, który polega na przesunięciu o kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów wewnętrznych ścianek. Dzięki temu zmieniamy funkcjonalność poszczególnych przestrzeni. O tym jednak trzeba myśleć jeszcze a długo przed rozpoczęciem prac. Gdy już zostaną wylane fundamenty i postawione ściany nośnie, to niestety nie każdą wewnętrzną ściankę będziemy mogli zmienić. Koszta takiej operacji będą na pewno bardzo wysokie.

Okna – rozmiar ma znaczenie – kształt też

Zdobienia i sam kształt okien będą wpływały w sposób bezpośredni na to, jak jest zaaranżowane konkretne wnętrze. Wielkie okna przesuwne – to dzisiaj jedno z modniejszych i bardziej chętnie wybieranych rozwiązań. Plusem jest to, że z łatwością dzięki nim otwieramy dom na ogród. Wpuszczają też do wnętrz bardzo wiele światła dziennego – kolejny atut. Ale jednak powiedzmy sobie szczerze – takie okna powodują, że tracimy jedną ścianę. Żeby dobrze mogły pełnić swoją rolę, trzeba wszystko rozegrać tak, by mieć do nich swobodny dostęp. Zatem nie postawimy w bezpośrednim sąsiedztwie mebli. Nie sprawdzą się też za dobrze tradycyjne firanki.

Trzeba pamiętać o tym, że dzięki konkretnemu planowaniu i bieżącemu konsultowaniu z projektantem oraz wykonawcami, zawsze będziemy mieli rękę na pulsie. Spadnie wyraźnie ryzyko wykonania budowlanych bubli, których późniejsze odkręcenie będzie albo niemożliwe, albo możliwe przy poniesieniu horrendalnych kosztów. Dlatego, zawsze lepiej zawczasu wszystko dokładnie sprawdzać i reagować na bieżąco już na początkowym etapie realizacji projektu. Ustrzeżemy się też tym samym od niepotrzebnych nerwów.