O jakich rzeczach warto pomyśleć, zanim zdecydujemy się zbudować dom?

Autor: Data: 21 Kwi 2017 Dział: Budownictwo

O jakich rzeczach warto pomyśleć, zanim zdecydujemy się zbudować dom?

Dla wielu osób to spełnienie życiowego marzenia. Mówi się też, że to jedno z najważniejszych zadań jakie ma do zrealizowania mężczyzna. Oprócz spłodzenia syna i posadzenia drzewa, musi też zbudować dom. Dom często w ujęciu metaforycznym, bo chodzi o stworzenie rodzinie doskonałych warunków bytowych. Nie mniej, wielu panów podchodzi do tematu w sposób dość dosłowny i podejmuje decyzję o tym, by zamieszkać w domu jednorodzinnym. Dzisiaj kilka kwestii, o których trzeba bezwzględnie pamiętać, nim ruszymy z tym dosyć absorbującym przedsięwzięciem.

Ścianka kolankowa a funkcjonalność poddasza – ważna rzecz

To właśnie od tego elementu w dosyć dużej mierze zależeć będzie wielkość powierzchni do dyspozycji pod dachem. Jeżeli przyjmiemy, że powinna ona mieć w przedziale od 90 cm do 1,20 m. Ścianka o wysokości przekraczającej metr będzie gwarantowała odpowiednią wygodę. Dodatkowo, ograniczy też wydatki na meble, realizowane na specjalne zamówienie. Poza tym, mamy też większe pole do popisu, jeśli chodzi o stworzenie wymarzonej aranżacji wnętrza na poddaszu. Warto też wspomnieć, że ścianka i jej wysokość mają znaczenie dla proporcji bryły domu i jego wygląd zewnętrzny. Wysokość przekłada się na nasz komfort. Jak mamy zbyt niskie pomieszczenie, będziemy czuć się przytłoczeni. No i też sprzątanie podłóg w takich warunkach,, nie będzie zapewniało nam odpowiedniego komfortu.

Temat instalacji wodno kanalizacyjnej

Współczesne rozwiązania technologiczne, jeśli chodzi o kuchnie oraz łazienki pozwalają na to, że mamy praktycznie pełną dowolność, jeśli chodzi o umiejscowienie i liczbę. Jednak ważne jest to, by te pomieszczenia znajdowały się względnie blisko siebie. A jeśli mówimy o zabudowie z kilkoma kondygnacjami, ważne też by znajdowały się również nad sobą. Piony wodno-kanalizacyjne i wentylacja – to podstawa. Gdy poprowadzimy piony w jednym ciągu, mamy do czynienia z rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Warto przemyśleć instalację, jest to szczególnie istotne w przypadku budynków niepodpiwniczonych. W fundamentach będą przebiegały otwory, w których zostaną później poprowadzone odpowiednie rury.

Parapet kuchenny – jaka wysokość

Kiedyś kuchnie można było zrobić bez dostępu do dziennego światła. Dzisiaj – taki pomysł totalnie nie ma sensu i racji bytu. Okno w kuchni musi być, a też nie zawsze jest tak, że ktoś ma jedno. Oczywiście chodzi też o to, by nie tracić pod takim oknem żadnej przestrzeni. Więc w tym przypadku, trzeba przemyśleć temat parapetu, bo musi on znajdować się na takim poziomie, żebyśmy pod nim zmieścili kuchenne szafki.

W Polsce standardy mebli kuchennych są takie, że wysokość szafek waha się w przedziale 80-85 centymetrów. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły, ale to przy specyficznych przestrzeniach i bardziej indywidualnych zamówieniach. Blaty, które stosujemy w naszym kraju mają grubość od 3 do 8 centymetrów. Osadzenie okna, jego wysokość, należy wyliczyć w sposób bardzo dokładny. Mając na uwadze kwestie powyższych ograniczeń i doliczając samą grubość posadzek. Niejednokrotnie bywa tak, że będziemy chcieli wykorzystać blat stanowiący przedłużenie powierzchni parapetu. Jeżeli rzeczywiście ktoś rozważa skorzystanie z takiej opcji – trzeba o tym myśleć już na bardzo wczesnym etapie prac.

To tylko kilka przykładów opcji, a niektóre bezwzględnie i szczególnie należy zwrócić uwagę budując dom. Dzięki takiej ważności z całkowitą pewnością jesteśmy w stanie zapewnić sobie znacznie sprawniejsze działanie w wielu materiach. To z kolei powoduje, że będziemy w stanie cieszyć się jeszcze bardziej efektem końcowym w postaci idealnie odpowiadającego naszym potrzebom domu. Warto mieć na uwadze to, ze korzystanie z usług doświadczonych wykonawców, również pozwoli nam ustrzec się od wielu budowlanych błędów. Często takich, które będą bardzo kosztowne. Tym samym, w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy, my zaś możemy konkretnie i i konsekwentnie krok po kroku.