Nawierzchnie twarde wokół domu – o czym pamiętać podczas projektu i przed zakupem?

Autor: Data: 11 Gru 2018 Dział: Budownictwo

Nawierzchnie twarde wokół domu – o czym pamiętać podczas projektu i przed zakupem?

Projekt terenu przydomowego ma pełnić funkcje praktyczne i estetyczne. Połączenie to jest niezwykle ważne dla wygody, ale i dla zapewnienia efektu wizualnego. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest kostka brukowa – jest niedroga, trwała, a do tego bardzo dobrze się prezentuje. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy zadać sobie kilka pytań.

Gdzie znajdować się będzie twarda nawierzchnia?

Zazwyczaj jest to powierzchnia od bramy wjazdowej do garażu, a także od furtki do drzwi wejściowych domu. Często kostką wykładany jest także taras, ścieżki w ogrodzie, a także powierzchnia pod altanami i wokół oczek wodnych. Podczas projektowania ogrodu należy zadbać o odpowiednią komunikację. Wjazd do garażu powinien mieć szerokość nie tylko zgodna z brama do niego, ale dającą możliwość również zawrócić lub mieszczącą drugi samochód. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, czy podjazd będzie stromy. Jeśli tak, kostka brukowa powinna mieć bardziej porowatą strukturę, co zapobiegnie ześlizgiwaniu się samochodu oraz ryzyku upadku człowieka. W przypadku tarasu należy przemyśleć wcześniej, czy wypoczynek stanowić będzie duża sofa i stolik czy też drewniany zestaw składający się ze stołu oraz ław. Powierzchnia przeznaczona na miejsce do relaksu ma duże znaczenie i powinna być dostosowana do form spędzania tego czasu. Określenie, ile metrów kwadratowych będzie posiadać nawierzchnia z kostki brukowej będzie przydatne w późniejszym określeniu, jaką jej ilość należy zakupić.

kostka

Jaki rodzaj wybrać?

Pod uwagę należy wziąć materiał, z jakiego została wykonana i dostosować go do funkcji kostki brukowej. Najpopularniejsza jest kostka betonowa, która charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury, jest łatwa w czyszczeniu i ma przystępną cenę. Innym rodzajem jest kostka kamienna z granitu lub bazaltu, która nie nasiąka wodą i jest odporna na ścieranie oraz promienie UV. Mniej trwałymi kostkami kamiennymi są te produkowane z piaskowca. Kostka z kamienia polnego, która spotkać można jeszcze na niektórych ulicach, szczególnie w okolicach rynków i deptaków miast to wytrzymały materiał, który jest jednak trudny w ułożeniu, a jego klimat potrzebuje specjalnego otoczenia, by mógł komponować się dobrze.
Innym rodzajem podziału jest sposób produkcji. Niezwykle walory estetyczne prezentują rodzaje kostki brukowej szlachetnej, do których należą kostki o powierzchni płukanej, łupanej, szczotkowanej, postarzanej i strukturalnej. Wszystkie prezentują się niezwykle ciekawie, mają swój wyjątkowy urok i właściwości – niektóre z nich zapewniają lepszy komfort chodzenia, są antypoślizgowe ze względu na większą porowatość.
Znając już rodzaje i właściwości, należy dostosować ich kolor i kształt do planu. Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej powinna mieć charakter spójny ze stylem, w jakim urządzony jest ogród oraz jaki posiada dom. Aranżacja wykonana w ten sposób będzie pełniła funkcje praktyczne oraz estetyczne. Szeroki wybór kostki brukowej pod adresem: https://www.betor.pl/kostka-brukowa/.