Najpopularniejsze narzędzia brukarskie

Autor: Data: 17 Sty 2019 Dział: Budownictwo

Najpopularniejsze narzędzia brukarskie

Prace brukarskie są nader skomplikowane i wymagające. W celu skutecznego zakładania kostki brukowej, podobnie jak prac konserwacyjnych, a nawet rozbiórki niezbędne jest doświadczenie, wiedza teoretyczna, umiejętności praktyczne oraz… sprawne posługiwanie się narzędziami brukarskimi. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze z nich z uwzględnieniem zastosowania w poszczególnych pracach. Zapraszamy do lektury!

Chwytak ręczny oraz kleszcze

Chwytaki ręczne oraz kleszcze brukarskie to niezbędne narzędzia w wykonywaniu większości tytułowych prac. Dzięki zarówno chwytakom, jak i brukarskim kleszczom bez problemu możemy podnosić i przenosić poszczególne elementy brukowej kostki. W przypadku chwytaków jest to nader komfortowe i bezpieczne, bowiem odznaczają się one dostosowanym do konkretnych potrzeb rodzajem konstrukcji. Wyróżniamy trzy podstawowe warianty konstrukcyjne – chwytaki wzdłużne, poprzeczne oraz boczne. Każdy z tych wariantów pozwala podnieść element krawężnika, bądź kostki od innej strony, co walnie przyczynia się do zwiększenia poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa prac. Wspomniane krawężniki oraz inne elementy budowlane można podnosić również przy użyciu kleszczy brukarskich, które działają na zasadzie szczypiec. W przypadku większych elementów ich działanie oparte jest o mechanizm dźwigni.

bruk

Transport i jego znaczenie

W pracach brukarskich duże znaczenie ma logistyka, a mówiąc ściślej – transport poszczególnych elementów. Efektywne transportowanie zwłaszcza elementów ciężkich zwiększa skuteczność oraz wydajność prac. Wpływa także na poprawę komfortu i bezpieczeństwa. W celu transportu elementów ciężkich nieoceniony okazuje się wózek brukarski wyposażony w specjalne szczęki zaciskowe, które służą zabezpieczeniu ładunku. Z wózka brukarskiego można korzystać także w celu transportu całych warstw kostek, co znacznie przyspieszy wykonywanie prac.

Precyzja to podstawa

Precyzja w przypadku prac brukarskich odgrywa rolę kluczową nie tylko dla funkcjonalności powierzchni, ale także dla wartości estetycznych. W tym celu brukarz powinien zaopatrzyć się przede wszystkim w akcesoria pomiarowe. Do tego rodzaju brukarskich narzędzi zaliczamy m.in. przymiar brukarski służący do trasowania kątów podczas przycinania, liniał budowlany stosowany względem wytyczania linii prostych przy układaniu kostki oraz krawężników, kątownik do kostki brukowej w celu zachowania prawidłowego kąta układania oraz trzymak kostki służący zachowaniu stabilności względem przycinania. A skoro o precyzji w przycinaniu mowa, to nie obejdzie się bez porządnej gilotyny brukarskiej i przecinaków. Podczas wyboru owych elementów warto skupić się przede wszystkim na ich trwałości oraz odporności na urazy mechaniczne i ekstremalne zjawiska atmosferyczne.
Oczywiście narzędzi i akcesoriów brukarskich jest znacznie więcej. My postanowiliśmy zaprezentować te najważniejsze, bez których podstawowe prace nie mogą się obejść. Warto podkreślić, że narzędzia te przyczyniają się nie tylko do skutecznej pracy, ale także do zachowania tego co najważniejsze, czyli bezpieczeństwa.