Materace sprężynowe – charakterystyka, wady i zalety

Autor: Data: 26 Lip 2017 Dział: Aranżowanie wnętrz

Materace sprężynowe – charakterystyka, wady i zalety

Choć w ofercie rynkowej w Polsce przeważają materace piankowe, wciąż sporą popularnością wśród klientów cieszą się materace sprężynowe. Producenci w minionych kilkunastu latach znacząco udoskonalili ten rodzaj. Oto jego krótka charakterystyka.

Nic nie skrzypi

sprezyny

Materace sprężynowe w pierwszym odruchu wielu kojarzą się zapewne ze starymi łóżkami oraz uporczywym skrzypieniem przy zmianie pozycji w łóżku. Oraz ze sprężynami wrzynającymi się lub uwierającymi w plecy. Stając przed koniecznością zakupu materaca, należy natychmiast wyrzucić z głowy ten stereotyp! Współczesne materace sprężynowe nie mają bowiem nic wspólnego z tym, co było kiedyś. To nowoczesne, starannie zaprojektowane i wykonane modele, na których można bardzo wygodnie spać.

Sprężyny

Z głowy wyrzucić należy również oczywiście obraz wielkich sprężyn z grubego metalu. Te, których używa się w materacach kieszeniowych, są niewielkie, ale za to ogromnie wytrzymałe. Wyprodukowano je bowiem z drutu wysokiej jakości, o wspaniałych właściwościach sprężystych.

sprezyny

Sprężyny mają niewielkie rozmiary, a umieszczone są w specjalnych kieszonkach. Stąd nazwa materace kieszeniowe. To bardzo popularny rodzaj na polskim rynku. Kieszonki są płócienne. Im więcej w nich sprężyn, tym lepiej dla sprężystości materaca. Są umieszczane w nim niezależnie, oddzielone są od siebie płytkami z pianki, co pozwala na świetne dopasowanie się materaca do kształtu ciała, ponieważ w ten sposób uzyskuje się wiele punktów podparcia.

materac-benet

Popularne w materacach sprężynowych są sprężyny typu bonnell. Łączone są w formie siatki, obejmującej całą powierzchnię materaca. Są też najtańsze, więc ich właściwości sprężyste oraz trwałość będą mniejsze niż w materacach, w których zastosowano sprężyny kieszeniowe oraz sprężyny typu luxpocket. W modelach, w których użyto do produkcji ostatni z rodzajów, znajdziemy aż 1000 sprężyn na 1 m kw. Oczywiście cena materaca będzie z tego powodu odpowiednio wysoka. Ale inwestycja będzie opłacalna, bo trwałość materaca wykonanego z lepszych podzespołów, będzie duża.

Wszystkie rodzaje sprężyn w materacach są pokryte warstwą ochronną. Może ona być wykonana z różnego tworzywa. Na przykład z trawy morskiej, włókna kokosowego, flicu. Nowoczesne sprężyny są trwałe, materace z nich wykonane stosunkowo tanie oraz wytrzymują duży ciężar ciała.

Zalety

materac

Przede wszystkim nieprawdą jest, że materace sprężynowe są mniej zdrowe od piankowych. Mogą służyć równie dobrze, jak modele z tego tworzywa. Wybór materaca jest procesem bardzo indywidualnym, a jeśli ktoś jest przyzwyczajony do modeli sprężynowych, naprawdę ma z czego wybierać. Ważnym kryterium jest cena, a materace sprężynowe są cenowo atrakcyjniejsze od piankowych. Z ortopedycznego punktu widzenia modele sprężynowe także są polecane. Szczególnie te z dużą gęstością sprężyn na metr kwadratowy, które dają doskonałe podparcie dla całego ciała. Poza ceną i ergonomicznością materace sprężynowe mają tę zaletę, że są bardzo wytrzymałe. Zaleca się wybór materaców ze sprężynami typu pocket i (np. multipocket, luxpocket).