Malujemy pokoje, czyli jak przygotować ściany na nadejście farby

Autor: Data: 8 Sty 2018 Dział: Aranżowanie wnętrz

Malujemy pokoje, czyli jak przygotować ściany na nadejście farby

Malowanie to jedna z ostatnich czynności, jakie wykonujemy podczas pudowy domu. Kiedy fundamenty już dawno wylane, a ściany stoją. Kiedy izolacja gotowa, dach chroni nasze głowy, a elektryka i hydraulika gotują się do działania, możemy zaczynać malowanie. Najpierw jednak musimy się do tego doskonale przygotować.

Ocena ścian do malowania

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wykonać przed malowaniem jest ocena ścian. Jeżeli nasz dom został dopiero co wzniesiony i nigdy nie był malowany wewnątrz, to możemy zająć się przygotowaniem gruntu pod farbę. Jeżeli jednak mamy już jakąś powłokę malarską musimy zająć się nią w sposób szczególny. Najpierw jednak powinniśmy obejrzeć ścianę i poszukać nieczystości. Niezależnie od rodzaju podłoża musimy wyczyścić powierzchnię, aby farba lepiej ją pokryła. Jeżeli na ścianie mamy starą farbę musimy sprawdzić jej jakość. Jeżeli nie odchodzi od powierzchni, to możemy delikatnie ją przemyć i przystępować do kolejnych punktów. Jeżeli jednak zauważamy jej odlepianie się, konieczne będzie zerwanie starej powłoki
i przygotowanie ściany na nowo.

Zabezpieczenie pomieszczenia
Drugim punktem, który musimy wykonać zanim przystąpimy do pracy są zadania zabezpieczające. Polegają one na przygotowaniu podłoża oraz sprzętów, jeżeli takowe znajdują się w pokoju. Oczywiście, wydaje się to brzmieć całkowicie banalnie, jednak w rzeczywistości jest jednym z najważniejszych elementów. Nie każdy zabezpiecza odpowiednio parapety i okna, a jest to niezwykle ważne tak podczas przygotowań podłoża, jak i już podczas samego malowania ścian. Jeżeli nie chcemy uzyskać nieodpowiednich śladów na oknach, podłodze czy parapetach musimy w odpowiedni sposób je zabezpieczyć, dlatego tak ważna jest umiejętność posługiwania się taśmą i folią malarską.

Uzupełnianie ubytków i gruntowanie
A także wyrównywanie ściany. Są to najważniejsze prace przygotowawcze. Bez nich malowanie nie może się udać, a niedokładność w działaniach szybko wyjdzie na przestrzeni lat, a nawet miesięcy. Nowych ścian nie powinniśmy uzupełniać, gdyż z założenia nie ma w nich ubytków. Są to wszelkiego rodzaju rysy, pęknięcia czy dziury powstałe w toku użytkowania pomieszczenia. Należy wówczas ścianę oczyścić, zalepić zaprawą gipsową i zagruntować. Gruntujemy także ściany, które nie były jeszcze malowane. Należy pamiętać, aby doskonale wyrównać powłoki na ścianie, aby nie odbijały się później grubszą warstwą pod farbą. Tak przygotowane ściany mogą zostać pokryte kilkoma warstwami farby. Im lepiej przygotujemy podłoże, tym łatwiej będzie się nam malowało i tym mniej jej powłok będziemy musieli położyć.

Malowanie wydaje się być prostą czynnością, jednak przygotowania do niego muszą być przeprowadzone wzorcowo, aby uzyskać najlepszą jakość farby na ścianie. Musimy jednak pamiętać, że choć to prosty sposób odświeżenie lub całkowitą zmianę pomieszczenia, to musi odbywać się według pewnych reguł. Stosując się do nich będziemy mogli cieszyć się pięknymi ścianami przez wiele lat.