Liczy się pełne szkło.

Autor: Data: 25 Lip 2017 Dział: Aranżowanie wnętrz

Liczy się pełne szkło.

Szkło jako element dekoracji w rozmaitych postaciach kreował nastrój elegancji i stylu wielu epok. Niegdyś obowiązkowym wyposażeniem salonu był szklany barek obficie wypełniony alkoholem, szklany – podwieszany żyrandol, czy półki kuchenne z różnymi kielichami i karafkami. Moda ma to do siebie, że zatacza koło i wraca. Toteż od wielu dekad można zaobserwować przeganianie się trendów opiewających w szklane ozdoby z rustykalnym drewnem w przeróżnych odsłonach. Obecnie zdaje się wracać szkło ze zdwojoną siłą, dlatego w dzisiejszym artykule kilka ciekawych propozycji na rozwiązania aranżacyjne wnętrz z wykorzystaniem wspomnianego szkła.

W szczegółach diabeł tkwi.

Bo to właśnie szczegóły mają największą siłę kreacji i przebicia apropos wystroju wnętrz. Połączenie szkła z drewnem świadczy o zestawieniu kontrastów, które niekoniecznie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Bynajmniej nie chodzi tu o wiklinowy koszyczek ze szklanką, a o rozwiązania zgodne z panującymi trendami. Zatem nawiązując do popularnego obecnie stylu skandynawskiego bardzo ciekawym połączeniem będzie drewniany stolik do kawy złożony zbudowany przy użyciu palet ze szklaną powierzchnią. Warto pamiętać, że szkło zdecydowanie lepiej wypada na tle drewna ciemnego tworząc jego uzupełnienie. A skoro mowa o drewnie ciemnym, to regały kuchenne nawiązujące do stylu angielskiego można rewelacyjnie wyposażyć w szklane elementy. Może to być wspomniana zastawa ze szklaną tacą, ale mogą to być także szklane skrzydła drzwi otwierających półkę. W przypadku kuchni warto także rozważyć elementy znajdujące praktyczne zastosowania takie jak szklane słoje z zasuszonymi ziołami, czy smukłe butelki wypełnione oliwą. Szkło to również okna, a ciekawym wyborem jest użycie drewnianych rolet. Są one znacznie bardziej masywne i odporne na warunki atmosferyczne. Rolety materiałowe często ulegają zabrudzeniom i nie wnoszą wspomnianej elegancji do wnętrza. Co do żyrandoli – szklane, nisko podwieszane nawiązujące do baroku z pewnością będą wyglądać kiczowato. Szkła należy używać w tym przypadku jako przyprawy, więc minimalistyczny żyrandol, czy nawet klosz świetnie wpłynie na rozświetlenie i doda wiele charakteru wnętrzu. Skoro mowa o aspektach dekoracyjnych nie bójmy się roślinności zielonej, która świetnie uzupełnia się ze szklanym wazonem, czy dzbanem uwypuklając przejrzystość i przywiązanie do natury. W przypadku łazienek – często dominujących jeśli chodzi o szklane elementy takie jak lustra, półki, czy regały szkło należy stosować z umiarem. Lustro można umieścić w drewnianej obudowie, zaś na parapecie ustawić kieliszki od szampana z pachnącymi patyczkami. To tylko kilka rozwiązań dekoracyjnych ukazujących alternatywne rozwiązania w kwestii użycia szkła jako dodatku, wszystko zależy od waszej kreatywności.

Szkliste przestrzenie.

Szkło w roli dominanty również posiada szereg zalet. Jedną z nich jest zwiększenie optyczne danego pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze nabiera funkcjonalności, a przybywający w nim czują się swobodniej. Szkło nadaje wnętrzu także poczucia czystości – oczywiście musi być odpowiednio zadbane i systematycznie pielęgnowane. Natomiast jeśli ktoś lubi szkło, ale oczekuje wyrazistości w swoim wnętrzu może użyć tzw. szkła kolorowego. Obecnie można dostać, lub zamówić elementy szkła w kolorze jaki nam się wyśni, a tego typu rozwiązanie odnajdzie się zarówno w stylu nowoczesnym, jak również w klasycznym w wyposażeniu praktycznie każdego pomieszczenia.