Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Autor: Data: 1 Lip 2020 Dział: Aranżowanie wnętrz

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Aranżacja salonu to już nie tylko meble i dodatki, dzięki którym to miejsce będzie stanowiło idealne pomieszczenie do wypoczynku, ale i dbałość o detale, które podkreślą jego wygląd i uwypuklą zalety. Ważnym elementem jest oświetlenie salonu, dzięki któremu będzie możliwe jego praktyczne używanie i wykorzystywanie pewnych jego miejsc tak, a nie inaczej. Jak z głową dobrać oświetlenie do salonu i na jakiego rodzaju lampy warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie główne, czyli lampy sufitowe do salonu

Zdecydowaną podstawą oświetlenia salonu jest tzw. lampa główna, którą w większości domów stanowią lampy sufitowe. W salonie montuje się je w centrum pomieszczenia, na samym środku sufitu tak, żeby dawały równe światło rozchodzące się po całym pokoju. Najczęściej wybiera się do tego lampy typu żyrandole (do pomieszczeń wysokich), plafony (pokoje niskie) lub lekkie konstrukcie nowoczesne złożone z kilku lampek kierowanych w różne części salonu. Nierzadko okazuje się, że jedna lampa główna nie jest do pomieszczenia wystarczająca i dobiera się do niego boczne lampy podłogowe, stolikowe czy narożne.

Oświetlenie dodatkowe: lampy podłogowe (https://www.lights.com.pl/Lampy-podlogowe-256k/) i narożne kinkiety

Żeby zapewnić salonowi optymalne oświetlenie w różnych miejscach jego użytkowania warto przemyśleć wyposażenie go w dodatkowe źródła światła. Mogą to być praktyczne lampy podłogowe oświetlające np fotel, przy którym najczęściej czyta się książki lub miejsca, do których nie dociera w maksymalnej ilości światło lampy głównej. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w dużych salonach, w których nie ma szans na optymalną jasność każdego „rogu” uzyskaną tylko dzięki lampie centralnej. Podobnie sprawdzają się narożne kinkiety umieszczane np. w okolicy kanapy czy sofy. Dzięki dodatkowemu oświetleniu nie ma też potrzeby każdorazowego włączania lampy głównej wtedy, gdy wystarczy nam oświetlenie boczne. To również dobry sposób na energetyczne oszczędności, szczególnie wtedy gdy lampa centralna pobiera najwięcej energii, a oświetlenie dodatkowe zdecydowanie mniej.

Przy współpracy: https://www.lights.com.pl/