Jak ograniczyć hałas w domu?

Autor: Data: 17 Lut 2018 Dział: Usprawnianie

Jak ograniczyć hałas w domu?

Życie w permanentnym hałasie bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Z tego względu podejmuje się próby jego ograniczenia. Właściciele domów, szczególnie tych usytuowanych przy ruchliwych ulicach powinni dołożyć wszelkich starań, żeby zredukować hałas komunikacyjny. Kwestią tą warto zająć się już na etapie projektowania budynku.

Budowa cichego domu

Mieszkanie w okolicy ruchliwych ulic jest bardzo trudne. Nie zawsze możemy liczyć na budowę ekranów akustycznych, które oddzielą nasz dom od źródła hałasu. Czasami odpowiednie osoby nie zdecydują się na akredytowane pomiary hałasu. Współcześnie mamy jednak wiele możliwości na wyciszenie samego domu. Przy projektowaniu budynku należy konieczne zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do budowy, a także grubość samych ścian. Im ściany są masywniejsze, tym trudniej wprawić je w drgania. Dla ochrony przed hałasem poleca się wybór ścian jednowarstwowych lub trójwarstwowych z izolacją (świetnie sprawdzi się tu wełna mineralna).

Bardzo ważne są również stropy. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej izolacji, wybierajmy stropy żelbetonowe. Świetnym sposobem na odcięcie domu od dźwięków dobiegających z ulicy są sufity podwieszane. Pamiętajmy, że większa inwestycja na etapie budowy domu bardzo szybko się nam zwróci. Jeżeli nasz dom nie będzie wystarczająco zabezpieczony przed hałasem, w przyszłości i tak będziemy wydawać pieniądze na izolację.

Jak wyciszyć już istniejący dom?

Współcześnie mamy coraz więcej możliwości wyciszania już istniejących budynków. Wolność od hałasu drogowego jest warta podejmowania działań w tym zakresie. Ciekawym, a zarazem skutecznym sposobem na izolację ścian są tynki akustyczne. Charakteryzują się one chropowatą strukturą i są w stanie pochłonąć nawet do siedemdziesięciu procent dźwięków. Jeżeli zdecydujemy się na tynki silikatowe, pamiętajmy, że ich grubość musi wynosić przynajmniej dwa i pół centymetra. Jeżeli jest większa, parametry izolacyjne będą jeszcze lepsze. W przypadku tynków celulozowych grubość nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Innym tanim, a jednocześnie skutecznym sposobem na izolację ścian jest korek. Zazwyczaj ma on postać tablicy korkowej, którą przykleja się do ściany przy pomocy specjalnego kleju. Gruba tablica korkowa może pochłonąć nawet dziewięćdziesiąt pięć procent hałasu. Korek jest nie tylko doskonałym sposobem na wyciszenie domu. Wiele osób docenia jego właściwości estetyczne.

Sprawdzoną metodą izolacji akustycznej mogą okazać się również wykładziny i firany. Ich wielką zaletą są zadowalające rezultaty przy minimum nakładów finansowych.

dzielnica hałas

Dźwiękoszczelne drzwi i okna

Jeżeli chcemy skutecznie wyciszyć przestrzeń mieszkalną czeka nas inwestycja w dźwiękoszczelne okna i drzwi. Bardzo polecane są okna z dodatkowymi nawiewnikami, które znakomicie chronią przed ulicznym hałasem, a także są skuteczną barierą dla zanieczyszczonego powietrza. Pamiętajmy, że wysoki współczynnik izolacji akustycznej. Nawet okna i drzwi o najlepszych parametrach nie będą spełniały swoich zadań, jeżeli popełnione zostaną błędy podczas ich montażu. Z tego względu zadanie to warto powierzyć profesjonalistom.

drzwi okna