Funkcjonalny pokój dla nastolatka – jak się za to w ogóle zabrać?

Autor: Data: 16 Sie 2017 Dział: Aranżowanie wnętrz

Funkcjonalny pokój dla nastolatka – jak się za to w ogóle zabrać?

To jedna z najbardziej wymagających przestrzeni, jeśli chodzi o urządzanie i funkcjonalność. Na poziomie różnego rodzaju przemyśleń, trzeba przyznać, że rzeczywiście mamy do czynienia z zadaniem dosyć mocno wymagającym. I nie ma się czemu dziwić, bo pokój dla nastolatka to coś znacznie więcej, niż po prostu jakaś tam przestrzeń. Niż część domu, mieszkania. To miejsce, w którym młoda osoba ma swój azyl, takie swoje miejsce na świecie. Jedyne i niepowtarzalne. Przynajmniej do momentu, w którym chce się w nim czuć dokładnie w ten sposób. Albo do wyprowadzki.

Co powinno się znaleźć w takim pokoju?

Postawmy sprawę jasno, ma to być miejsce, w który młody człowiek spędza sporo czasu. Bo, po pierwsze – śpi w tym pokoju. Po drugie – zajmuje się różnymi sprawami. Typu – rozmyślaniem op swoich pasjach, odrabianiem lekcji, szeroko rozumianą rozrywką. A także – buntowaniem się, gdy na przykład kontakty z rodzicami przebiegają w burzliwy sposób. Konteksty i patenty można byłoby jeszcze mnożyć, nie mniej ważne jest jedno. Pokój nastolatka ma być przestrzenią, w której czuje się dobrze, bezpiecznie i nie ma miejsca na różnego rodzaju akcje, które mogłyby ograniczać swobodę. Dobrze uzupełnić jest wnętrze ciekawą grafiką np. http://obrazynasciany.pl/obrazy/dla-dzieci/ czy https://obrazoteka.pl/dekoracje/plakaty-do-pokoju-nastolatkow/.

Miejsce do pracy

Biurko to pewnego rodzaju centrum dowodzenia. Z reguły pełni zarówno rolę miejsca, w którym odrabia się lekcje i realizuje różne zadania. A także chodzi o to, ze jest to miejsce zdecydowanie sprzyjające rozrywce. Głównie tej komputerowej. W każdym razie, biurko powinno być dopasowane do pomieszczenia. Na dwóch płaszczyznach. Pierwsza rzecz – chodzi o to, żeby było dopasowane do przestrzeni pod takim kątem, by nie absorbowało za dużo miejsca. Z drugiej strony, chodzi też o tom by było wystarczająco duże, by móc pomieścić się z książkami zeszytami i cała resztą ważnych rzeczy.

plakaty

Przechowywanie rzeczy

Kolejna kwestia dotyczy tego, by w sposób odpowiedni – to znaczy konkretny i poukładany, móc przechowywać wszystkie rzeczy nastolatka. Mowa tu o pełnym przekroju przedmiotów. Od ubrań i książek, przez pomoce naukowe czy mnóstwo innych rzeczy, adekwatnych do pasji, zainteresowań i tak dalej. Półki powinny być przestronne, a ich głębokość również mieć związek z tym, by były dopasowane do przestrzeni. Wstawienie mebla z głębokimi półkami do małego pokoju, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ w sporym stopniu będzie zabierało przestrzeń. A to może się przełożyć na pewnego rodzaju poczucie przytłoczenia, co zresztą będzie skutkować tym, że nastolatek w takim pokoju będzie naprawdę niechętnie przebywać.

Ważne jest to, by urządzając pokój dla nastolatka pozwolić mu brać aktywny udział w procesie aranżacji. Chodzi o zgłaszanie pomysłów, planów i oddanie chociaż częściowo, wizji idealnego pokoju, którą taka osoba ma w swojej głowie. Dzięki temu, znacznie zwiększymy komfort oraz zadowolenie z tego pomieszczenia, co zresztą przekłada się na późniejszy sukces, gdy mówimy o finalnym momencie – wprowadzeniu się do wymarzonego, nowego pokoju. Zgodnego z tym, co nastolatek sobie wymyślił.