Drewniane i plastikowe palety – potencjał i rzeczy, na które trzeba uważać

Autor: Data: 21 Kwi 2017 Dział: Budownictwo

Drewniane i plastikowe palety – potencjał i rzeczy, na które trzeba uważać

Znajdują zastosowanie od lat, w wielu branżach. Jednak jakieś pięć lat temu, ich rola w przemyśle meblowym i generalnie, branży urządzania wnętrz, zmieniła się w sposób diametralny. Mowa rzecz jasna o paletach, które na dzień dzisiejszy są świetnym materiałem, z którego powstają znakomite, funkcjonalne i bardzo stylowe meblowe rozwiązania. Warto rozeznać się w dostępnych wariantach palet na rynku, poznać ich mocne i słabsze strony, a następnie dokonać najlepszego wyboru dla swoich potrzeb. Które będą korzystniejszym wyborem? W zasadzie, oba warianty mają swoje plusy i minusy, niniejszy artykuł rzuci konkretne światło na oba te rozwiązania. Dzięki temu, ostateczny wybór będzie znacznie prostszy i wygodniejszy.

Paleta zastosowań

W gruncie rzeczy, z palet możemy zrobić nie tylko komplety wypoczynkowe, które świetnie spraszają się na przykład w przestrzeniach ogrodowych. Palety to także świetny materiał na półki i różnego rodzaju inne, bardziej złożone konstrukcje. Trzeba przyznać, że naprawdę jest tutaj z czego wybierać, więc jeżeli ktoś ma naprawdę kreatywne zacięcie, będzie z pewnością w stanie naprawdę wiele zyskać.

Zacznijmy od palet drewnianych

Jeśli chodzi o atuty, listę otwiera zdecydowanie niska cena zakupu. W sumie to łatwo jest naprawić takie drewniane palety, bardzo często jesteśmy w stanie spokojnie zrobić to wykorzystując najprostsze narzędzia, czyli młotek i kilka gwoździ. To też materiał, który chętnie znajdzie nabywcę na rynku wtórnym, ruch w tej branży nie słabnie od lat. Ekologia – kolejny czynnik ewidentnie przemawiający za sięgnięciem po drewniane warianty palet. Zawsze można przetworzyć nieużywane już palety na papier. Poza tym, ewidentnie duża dostępność materiałów w różnych skupach, z udostępnianiem wielu zróżnicowanych wymiarów, na pewno czyni z tego rozwiązani bardzo dobre i elastyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o konkretne podjęcie wyboru.

Na co uważać przy drewnianych paletach?

Jeśli chodzi o poręczność w transporcie, na pewno wypadają gorzej od plastikowych, ponieważ po prostu są cięższe. No i niestety, w związku z tym, możemy mieć trochę problemów z przemieszczeniem ich. Jeśli palety ulegną zabrudzeniu, również mamy problem. Generalnie drewno nie należy do najbardziej wdzięcznych w czyszczeniu materiałów i w związku z tym trzeba będzie się mocno napracować. Impregnacja, staranne zabezpieczenie – też koszt, ponieważ dobre preparaty kosztują sporo. A jeśli nie zadbamy odpowiednio o drewno, będą w nim się rozwijały różne bakterie i grzyby. Naprawy choć należą do prostych, przy nadmiernej eksploatacji mogą być częste i przez to, niestety też uciążliwe.

Tworzywo sztuczne na plus?

Tutaj, jeśli chodzi o trwałość materiału, mamy naprawdę świetne pole do popisu. Przede wszystkim też trzeba podkreślić, że dzisiejsza technologia umożliwia swobodne ponowne przetwarzanie palet z tworzyw sztucznych. To też bardzo duży plus z perspektywy dbania o dobrą kondycję środowiska naturalnego. Poza tym, długa żywotność tworzyw sztucznych ewidentnie wpływa też na fakt, że będziemy mieli tutaj solidny materiał na lata. Ponadto jeszcze – ogromna odporność na różnego typu związki oraz chemiczne substancje sprawiają, że raczej trudno jest zniszczyć paletę. Bezpieczeństwo użytkowania – kolejny atut. Palety sztuczne mają jednolitą strukturę, pozbawioną nierówności, gwoździ czy drzazg. No i bardzo łatwo się je czyści.

Uwaga na złamania

Tu niestety, jeśli już przydarzy się złamanie czy pęknięcie, paleta będzie się nadawała do wyrzucenia. A ceny nie są wcale takie sensowne jak w przypadku drewnianych, tylko kilkukrotnie wyższe. Szczególnie jeszcze dopłacimy, gdy szukamy specyficznego wymiaru, robionego na zamówienie.

Warto reasumując podkreślić, że palety z obu tych materiałów, stanowią bardzo korzystne rozwiązanie. Duże pole do popisu dla kreatywnych ludzi i umiejętne wykorzystanie zalet każdej z nich, na pewno będzie wiązało się z ogromnym zadowoleniem z użytkowania.