Czy warto zainstalować system alarmowy w firmie?

Autor: Data: 26 Cze 2017 Dział: Budownictwo

Czy warto zainstalować system alarmowy w firmie?

W firmie, nawet najmniejszej, złodziej zawsze może znaleźć coś, co można ukraść. Żeby tego uniknąć, warto rozważyć opcję zainstalowania systemu alarmowego.

Jak działa system alarmowy

System alarmowy można porównać do naczyń połączonych. Są elementy składowe połączone z centralą, która jest jego bazą. Centrala kontroluje składniki systemu, a jeśli wykryje, że któryś z nich działa nieprawidłowo albo nie działa w ogóle, uruchamia alarm.

W skład systemu alarmowego wchodzą czujki, sygnalizatory, kontrolery, kable. Znajdziemy w nich takie rodzaje czujników jak na przykład: podczerwieni, światła, zbicia szyby, drgań i inne. Wielkość centrali ma znaczenie, bo im większa, tym więcej urządzeń możemy podłączyć do systemu.

Centralę można podłączyć pod linię telefoniczną i dzięki temu w momencie alarmu następuje połączenie z wybranymi numerami i informuje o zagrożeniu. Może także za pomocą modułów GSM wysyłać informację na telefon komórkowy lub stacjonarny. W formie SMS-ów albo komunikatów głosowych.

Wielkość pomieszczenia

Systemy alarmowe dopasowywać należy do wielkości pomieszczeń w firmie. Jeżeli jest ich dużo, są porozrzucane po różnych częściach budynku, różnią się pod względem ważności, będą potrzebne zaawansowane i zapewne nietanie rozwiązania. Zapewne konieczne będzie zainstalowanie dużej centrali, do której będzie można podłączyć rozmieszczone w newralgicznych miejscach kamery. W dużej firmie jest to coraz częstsze rozwiązanie. Małe raczej postawią na prostsze modele systemów np. z instalproject.pl.

Systemy z kamerami

Zaawansowany system alarmowy z kamerami pozwala na komfortową ochronę pomieszczenia przez całą dobę z jednego miejsca. Mamy w nim podgląd obrazu ze wszystkich kamer i reagujemy, gdy widzimy, że coś podejrzanego się dzieje. Obraz można także nagrywać, archiwizować, sprawdzać wielokrotnie. Dodatkową zaletą jest to, że kamery są dobrze zabezpieczane przed uszkodzeniem, a także odcięciem zasilania. A pamiętać trzeba, że wszystkie elementy systemu alarmowego muszą być zasilane w sposób ciągły. Poza tym centrala musi mieć zasilanie awaryjne w postaci akumulatorów.

Bezpieczeństwo

Zwykle jest tak, że im większa firma, tym więcej znajduje się w niej wartościowych przedmiotów, które warto chronić oraz istotnych informacji biznesowych, prawnych, finansowych. Dla wielu złodziei, szczególnie tych, którzy specjalizują się w szpiegostwie przemysłowym, dużą wartość będą mieć właśnie znajdujące się w firmie informacje. Coraz więcej możliwości włamania daje złodziejom/hakerom internet. Warto o tym pamiętać.

Pieniądze

Nawet drobna kradzież w małej firmie to jakaś strata finansowa. Ten sam przedmiot trzeba będzie zakupić, czyli uszczuplić budżet. Nie mówiąc już o stresie i złym samopoczuciu, które na pewno się pojawią po włamaniu. Dodajmy jeszcze do tego badanie śladów przez specjalistów z policji, śledztwo, przesłuchania, papierologię.

Warto zainwestować nawet w tańszy model systemu alarmowego i umieścić na drzwiach zewnętrznych naklejkę, że jest zainstalowany, bo to znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo, że złodziej zaryzykuje włamanie. Badania amerykańskie sprzed kilku lat, przeprowadzone na grupie kilkuset więźniów skazanych za kradzieże i włamania dowiodły, że aż 60 proc. z nich rezygnowała z czynu przestępczego, widząc, że w pomieszczeniu jest zainstalowany alarm.