Co trzeba wiedzieć o betonie?

Autor: Data: 26 Kwi 2019 Dział: Budownictwo

Co trzeba wiedzieć o betonie?

Przez beton rozumie się przede wszystkim materiał powstały na skutek zmieszania cementu, kruszywa i wody. To jeden z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych na chwilę obecną.  Jednak nadal ludzie nie wiedzą wiele o tym, że beton ma również wiele odmian.

Jakie mogą pojawić się kruszywa?

Wyróżnia się ich dwa rodzaje. Naturalne oraz sztuczne. W przypadku tych pierwszych można wyróżnić dwie podgrupy: grube (żwir) oraz drobne (piasek). W przypadku sztucznych można przywołać jako przykład keramzyt.

O czym na pewno należy pamiętać w przypadku betonu?

Na pewno nie można stosować wody morskiej, mineralnej oraz ściekowej (lub rzecznej). Wówczas mogą pojawić się nieprzyjemne skutki stosowania tak wyrobionego betonu.

Czym jest receptura betonu?

Jest to odpowiednio dobrany skład mieszanki betonowej, która jest dobierana w oparciu o wnikliwe analizy laboratoryjne. Wtedy można otrzymać beton o określonych właściwościach. Wytrzymałość betonu na rozciąganie jest dziesięć razy mniejsza, biorąc pod uwagę wytrzymałość na ściskanie. Dlatego w celu przenoszenia sił rozciągających bardzo często można się spotkać z zastosowaniem zbrojeń betonu pod postacią stalowych wkładek, czyli przykładowo prętów oraz siatek stalowych. Wtedy stal odbiera całe naprężenie rozciągające.

Wybierz mądrze

Dla wielu osób beton może wydawać się czymś prostym i niezłożonym. Jednak jest to błąd, ponieważ również na jego temat należy wykazać się niemałą wiedzą. Dlatego przed zakupem warto  poczytać trochę o jego rodzajach oraz klasach wytrzymałości. To pozwoli dokonać tego właściwego wyboru, który będzie służyć przez lata bez potrzeby wymiany na nowy. Pamiętaj, że na miejscu w sklepie zastaniesz na pewno specjalistów. Warto zadać pytania w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Przy współpracy ze sklepem Betor, oferującym bloczki silka.