Budowa domu – planowanie jako klucz do sukcesu w realizacji tego przedsięwzięcia

Autor: Data: 21 Kwi 2017 Dział: Budownictwo

Budowa domu – planowanie jako klucz do sukcesu w realizacji tego przedsięwzięcia

Choć to zdecydowanie jedna z najpoważniejszych decyzji, absorbujących czas i inne nasze cenne zasoby – przede wszystkim finansowe, jednak perspektywa mieszkania we własnym, samodzielnie wymyślonym, wymarzonym domu, dla wielu osób stanowi bardzo konkretny cel do realizacji w życiu. Nie ma się co dziwić, ponieważ komfortowa aranżacja przestrzeni mieszkalnej będzie mogła z całkowitą pewnością sprawić, że będziemy czuli się wprost idealnie. By nasz dom sprawiał nam jak najwięcej frajdy, trzeba dokładnie zastanowić się nad funkcjonalnością jego najważniejszych składowych. Czyli pomieszczeń, które będą się składały na powierzchnię użytkową.

Do osiągnięcia tego celu, przydaje się rozwiązanie zwane właśnie projektem funkcjonalnym pomieszczeń

Dzięki temu, po tym gdy już osiągniemy z budową stan surowy zamknięty, przechodzimy w dalszej kolejności do realizacji wszystkich niezbędnych instalacji. Ważną kwestią jest to, by mieć dokładnie przemyślane, z czego faktycznie skorzystamy w naszym domu. Chodzi tutaj zarówno o podstawowe sprzęty AGD i RTV. Ale też inne rozwiązania, z wyższej półki. Jak na przykład system inteligentnego zarządzania domem, odkurzacze centralne, aż po coś dla audiofilów – zestawy nagłośnieniowe, kino domowe sterowane z poziomu jednego konkretnego pomieszczenia. Trzeba też dokładnie zastanowić się nad meblami. Gdzie mają stać, w jaki sposób komponować się z przestrzenią. Urządzenie kuchni oraz jadalni, a także łazienki – następny czynnik, który ma ogromne znaczenie dla instalacji. Zaplanowane wcześniej elektryczne instalacje mają tę zaletę, ze z łatwością można będzie je ukryć na przykład pod tynkiem. Przeróbki instalacji rozciągają czas prac, a także są bardzo niekomfortowe, nie tylko ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Posadzki w pomieszczeniach – na co się zdecydować?

Na dzień dzisiejszy standardy budowlane są takie, że pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami nie występują progi. Każdy materiał, który chcemy wykorzystać do posadzi ma swoją grubość. Odpowiednio dobrany parkiet czy płytki, gwarantuje perfekcyjną kondycję podłogi na wiele lat. Gdy jesteśmy na etapie wylewek, należy konkretnie wiedzieć gdzie i jaki konkretnie materiał zostanie położony. Ponieważ to właśnie grubość wylewek służy równani powierzchni pod posadzkami.

Tradycyjne, podłogowe czy centralne – kwestie ogrzewania

Zanim jeszcze zostanie położona izolacja podłóg, zanim zajmiemy się doprowadzaniem instalacji, mamy ostatni moment na to, by bezkontuzyjnie przemyśleć i ewentualnie skorygować temat usytuowania naszych grzejników. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na te, które nie będą się znajdowały pod oknami. Warto przemyśleć, czy nie będą one stanowiły jakiejś większej przeszkody w późniejszym aranżowaniu naszych wnętrz. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, trzeba będzie w sposób bardzo dokładny przemyśleć rodzaj posadzki, którą ostatecznie położymy u siebie.

Oczywiście jest znacznie więcej kontekstów, w których planowanie sprzyja stworzeniu wymarzonego domu. Wykończenia, dobranie mebli i dodatków – to coś co absorbuje chyba najbardziej. Ale też z drugiej strony, daje największą frajdę, mając na uwadze fakt, że mamy do czynienia z bardzo wieloma opcjami, kombinacjami i połączeniami. Umówmy się co do jednego – aranżacja wnętrz to jest właśnie ten etap, w którym nasz dom zyskuje wymarzoną „twarz” i charakter. Czyli po prostu wdrażamy po kolie te wszystkie rzeczy, o których marzyliśmy chcąc postawić dom.

Nawet korzystając z usług osoby lub osób, zajmujących się profesjonalnie aranżacją wnętrz, będziemy chcieli przecież w możliwie największym stopniu oddać to, co sobie sami wymyśliliśmy. I tu warto szukać takich specjalistów, którzy są przede wszystkim otwarci na nasze potrzeby, nie zaś za wszelką cenę będą forsowali swoje pomysły. W końcu to my mamy czuć się potem w naszych czterech kątach w pełni swobodnie, zadowoleni z każdego, najdrobniejszego nawet elementu, który ma wkład w tworzenie wyjątkowej całości.